Спорт
Горнооряховски борци с медали от турнир в Турция
TразмерT

Сборен тим от състезатели на СКБ „Локомотив” (Горна Оряховица) и „АСК Сливен” участва в голям международен турнир за деца, момчета и кадети в Едирне, Турция и спечели три бронзови медала. В състезанието се включиха седем отбора от България, по два от Молдова и Украйна, един от Македония и десетина от страната домакин. В сборния тим на Горна Оряховица и Сливен имаше петима борци от „Локо” и двама от АСК.  Отборът спечели три бронзови отличия, като две от тях донесоха горнооряховски състезатели.
В кат. 34 кг при децата Никола Сърнев се пребори за третото място, въпреки че започна със загуба от състезател на домакините. В решителната схватка за медала той показа много добра концентрация и стигна до победата с 6:4 над Александър Коцев от „Тракия” (Молдова).
При момчетата в кат. 52 кг Николай Момъков тръгна с трудна, но и много мъжка победа над Владислав Корар от Украйна. Украинецът поведе с 6:0 в първата част, но Николай се събра и обърна резултата в своя полза. На полуфинала обаче той загуби отново от борец на домакините и остана да се бори за третото място, където срещна Хамди Басри от Разград. Момъков беше безкомпромисен и спечели бронза след победа с туш.
Третият бронзов медал за обединения отбор донесе Жулиен Иванов от АСК Сливен в кат. 80 кг. при кадетите.
Останалите горнооряховски борци не можаха да стигнат до медалите. В кат. 41 кг. деца Стефан Николов е пети, а седми места завоюваха Мартин Милев в кат. 38 кг при децата и Мартин Маринов в кат. 85 кг. при момчетата.
Турнирът се възстановява след почти 20-годишно прекъсване. През 2000 г. е било последното му издание и тогава отново са участвали горнооряховски борци. Тогавашният отбор, воден от Стойко Христов и Васил Чакалов, печели два сребърни и два бронзови медали. Едно от бронзовите отличия е за сегашния треньор на горнооряховските борци Николай Ганев.
Получи се много силен и здрав турнир. Повечето от нашите състезатели за първи път се борят извън България и бяха доста притеснени. Но пък имаха късмет да се борят с чужди състезатели, да трупат опит в схватки с различни школи. Надявам се това ще им помогне притесненията да отпаднат и постепенно да започнат на показват всичко, което могат. Благодаря на АСК за съвместната работа, благодаря и на домакините от отбора на Едирне, които ни посрещнаха много топло. Надявам се да имаме възможност да участваме в повече такива турнири, за да имат борците ни възможности да сравняват, да трупат опит и така да израстват, коментира Николай Ганев.