Спорт
Два клуба от областта са в десятката на най-добрите на Българска федерация по авиомоделизъм
TразмерT

През почивните дни се проведе церемонията за награждаване на най-добрите спортисти на Българска федерация по авиомоделизъм. Наградени бяха най-добрите спортисти в две категории - Авиомоделизъм и Ракетомоделизъм. Също така беше обявено класирането по клубове, членуващи в БФА, съгласно постигнатите спортни резултати. Двата клуба от област Велико Търново СК „Моделист” - Горна Оряховица и СК „Моделизми” - Велико Търново бяха отличени с няколко награди.
В категория „Ракетомоделизъм” европейската шампионка за юноши Ерика Йорданова бе класирана на трето място между най-добрите ракетомоделисти за 2017 г. За най-добър в категорията бе определен вицеевропейският шампион Павел Тилев – РМК „Кондор” - Пещера, втори остана отборът в клас S8E/P - европейски шанпион за 2017 г. с наставник Ангел Тодоров. Трето място зае състезателката на СК „Моделизми” Ерика Йорданова, която за жалост не бе оценена само от града, за който се състезава и прославя – Велико Търново. Европейската шампионка не намери място в анкетата на Община Велико Търново за най-добрите спортисти, сигурно защото е единствена с успехи на международни състезания. Освен Ерика, в десятката на най-добрите ракетомоделисти намериха място Валентин Савов – осмо място и Христина Савова – десето място, и двамата от СК „Моделист” - Горна Оряховица.
В категорията „Авиомоделизъм”, присъствието на спортисти от областта бе малко по-скромно. В десятката намериха място Михаел Василев (СК „Моделизми” - В. Търново) и Стоян Йосифов (СК „Моделист” Горна Оряховица), които бяха с съизмерими постижения (4-то място на Европейско първенство за юноши) и бяха класирани заедно на девето място в анкетата. Най-добър Авиомоделист за 2017 стана европейският шампион за юноши Ивайло Димитров от „Модел Клуб” - Шумен.
В класацията по точки за най-добър клуб на БФА и двата клуба от област В. Търново заеха достойни места. СК „Моделист” - Горна Оряховица се класира на 4-то място, а СК „Моделизми” - В.Търново остана на 7-мо място. Най-добър клуб на БФА за 2017 г. за пореден път стана СК „Моделист” - Каспичан, следван от СКМ „Икар-2010” - Севлиево и „Модел Клуб” - Шумен.
Няколко спортисти бяха удостоени от БФА със спортни звания “Майстор на спорта”. Сред тях бе и Ерика Йорданова, която бе удостоена със званието “Майстор на спорта по ракетомоделизъм” и заедно с Христина Савова (удостоена миналата година) получиха своите карти за “Майстор на спорта”.